Blog

Mlčenlivost na mzdu

Pracovní právo Spory

Povinnost mlčenlivosti na mzdu

Asi jste se s tím setkali také. S ustanovením v pracovní smlouvě nebo vnitřním předpisu, které vás zavazovalo k mlčenlivosti o mzdě vůči ostatním osobám. V tom horším případě bylo porušení takové povinnosti sankcionováno smluvní pokutou. Co si o takových doložkách myslí právo?

X.

Zaměstnanec je povinen zachovávat mlčenlivost o výši své mzdy a všech jejích složkách vůči ostatním zaměstnancům a třetím osobám.
Opravdu? Zákoník práce nestanovuje povinnost mlčenlivosti ohledně mzdy. Takovou povinnost může zaměstnavatel sjednat v pracovní smlouvě nebo stanovit vnitřním předpisem jen tehdy, je-li to v jeho oprávněném zájmu. A případy, kdy je skutečně v oprávněném zájmu zaměstnavatele takovou povinnost stanovit, jsou naprosto výjimečné.
Povinnost mlčenlivosti ohledně mzdy je zpravidla stanovena proto, aby se zamezilo nepokojům ve firmě po zjištění, že jiní zaměstnanci berou za stejnou práci více peněz.
Pokud tedy doložku mlčenlivosti v pracovní smlouvě nebo vnitřním předpisu máte, je s nejvyšší pravděpodobností neplatná pro rozpor se zákonem. V případě, že byste tedy svou mzdu jinému kolegovi sdělili, zaměstnavatel nemá právo vás jakkoli sankcionovat.
Doložky mlčenlivosti ohledně mzdy dlouhodobě udržují stav, kdy je prakticky nemožné zjistit a následně se domoci ochrany proti nerovnému zacházení. Tento problém se týká velmi často zaměstnaných žen, které pobírají zhruba o 16 % nižší mzdy než jejich mužští kolegové. O tom, že to tak je, třeba mají určité povědomí, zpravidla se to ale nemají šanci dozvědět s jistotou kvůli doložkám mlčenlivosti.
Požaduje po vás zaměstnavatel zaplacení smluvní pokuty za údajné porušení povinnosti mlčenlivosti ohledně mzdy? Nebo vám na základě toho hrozí skončením pracovního poměru? Případně máte potvrzeno, že vaši kolegové berou za stejnou práci více peněz? Zajistěte si kvalitní právní zastoupení a domáhejte se právní ochrany.