Blog

Smluvní pokuta v pracovní smlouvě

2024-01-05 10:00 Pracovní právo

Smluvní pokuta v pracovní smlouvě

Málo co je v pracovním právu tak jednoznačné, jako odpověď na otázku, zda může zaměstnavatel chtít po zaměstnanci zaplacení smluvní pokuty. Přesto se na mě zaměstnanci často obrací s tím, že buď jim jsou jakési pokuty strhávány přímo ze mzdy, nebo jim pokutami zaměstnavatel hrozí. Jak to tedy je?
Sjednávání smluvních pokut v pracovní smlouvě (nebo dohodě) je s výjimkou smluvních pokut u konkurenčních doložek nepřípustné. Pokud je přesto smluvní pokuta ve smlouvě sjednána, vůbec se k takovému ujednání nepřihlíží. Právo se prostě tváří, jako by ve smlouvě ujednání o smluvní pokutě vůbec nebylo. Vyhrožování smluvními pokutami je proto úplně liché. Stejně tak zaměstnavatel není oprávněn po vás pokuty jakkoli vymáhat.
§ 346d odst. 7 zákoníku práce: smluvní pokuta smí být ujednána, jen stanoví-li to tento zákon.
Tím by tento příspěvek mohl klidně skončit. Přihodím vám sem ale takovou perličku.
Zákaz sjednání smluvních pokut neplatí jen vůči zaměstnancům, ale také zaměstnavatelům. I když zákoník práce chrání zaměstnance, nerozlišuje mezi tím, ve vztahu ke komu nelze smluvní pokutu sjednat. Tento zákaz je generální. Zaměstnanec se tak nemůže domáhat zaplacení smluvní pokuty, která byla sjednána v jeho prospěch. Tento závěr potvrdil už Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí sp. zn. 21 Cdo 4451/2018.
Nejvyšší soud sp. zn. 21 Cdo 4451/2018 ze dne 29. 10. 2020: "V pracovněprávních vztazích smí smluvní pokuta utvrdit jen závazek zaměstnance z konkurenční doložky sjednané ve smyslu § 310 odst. 1 ZPr o tom, že se zaměstnanec po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by vůči němu měla soutěžní povahu. Ujednání smluvní pokuty k utvrzení jiných závazků zaměstnance a zaměstnavatele je § 346d odst. 7 ZPr zakázáno. Odchýlí-li se smluvní strany od uvedeného zákazu, k ujednání o smluvní pokutě se nepřihlíží (§ 346e ZPr). Ust. § 19 odst. 3 ZPr, který stanoví, že neplatnost právního jednání nemůže být zaměstnanci na újmu, nezpůsobil-li neplatnost výlučně sám, je třeba analogicky aplikovat též na zdánlivá (nicotná) pracovněprávní jednání. Uvedenou zásadu však nelze vykládat tak, že zaměstnanec může z neplatného nebo zdánlivého právního jednání požadovat plnění (které mu dosud nebylo poskytnuto), i když jeho neplatnost (zdánlivost) nezpůsobil výlučně sám."
Dávejte si na to pozor při vyjednávání pracovní smlouvy. Zaměstnavatel se může snažit dosáhnout získání určité smluvní výhody tím, že vám na oplátku nabídne sjednání smluvní pokuty v jeho neprospěch. Pokud na to kývnete, můžete si zbytečně uškodit s tím, že reálnou výhodu opravdu nezískáte.
Proto se obraťte na advokáta specializujícího se na pracovní právo už ve fázi jednání o pracovní smlouvě. Advokát vás celým procesem hladce provede, vše vysvětlí a při podpisu budete vědět přesně co podepisujete.